Užívaj si bolesť (časť 2.)

Užívanie bolestí života lieči telo i dušu a bonusom je krásna trofej – KONIEC STRACHU. A viac slobody hrať sa so životom. Viac odvahy a ochoty riskovať. Lebo vieš, že všetko zvládneš. Že ustojíš akýkoľvek následok svojich činov.

Už nemusíš pred bolesťou utekať. Uvedom si, že strach ťa obmedzuje v rozlete, iba keď sa bojíš bolesti.

Za prvé, čím viac sme otvorení vnímať svoju bolesť, tým lepšie vieme, kam patríme a kam nepatríme, čo k nám patrí a čo k nám nepatrí. Životná bolesť nás de facto zaháňa ako ovčiar na naše pravé miesto. Za druhé, rásť a učiť sa veľa krát bolí. Je to tak ako to je. A je to tak v poriadku. Za tretie, dovolenie bolesti akákoľvek je, poskytuje šancu odkryť pôvodnú, skutočnú bolesť. Tú, ktorej sme sa doteraz vyhýbali a pred ktorou sme utekali, lebo bola príliš bolestná. Vysvetlím.

Zástupná a skutočná bolesť

Bolesť spojená s excesívnym pitím alkoholu môže byť pre mňa znesiteľnejšia než bolesť, akú cítim, keď myslím čierne depresívne myšlienky alebo znesiteľnejšia než bolesť môjho zlomeného srdca, a tak radšej pijem. Vyviniem si sekundárnu, náhradnú bolesť, ktorou maskujem primárnu bolesť. Príkladov kvázi úniku z pôvodnej bolesti je nespočet. Psychická bolesť, ktorú prináša neovládateľný neurotický tik (kúsanie nechtov, nutkavé umývanie rúk, mrkanie oka a podobne) je znesiteľnejšia než pocit bezmocnosti či bolesť zo sebakritiky. Únikom do vymyslenej reality počas psychózy sa zbavujem bolestnej reality, ktorú žijem. Bolesť migrény môže byť prijateľnejšia než uvedomenie si bolesti svojho nudného či stresujúceho života alebo vzťahu. Vidieť problém v manželke a druhých je znesiteľnejšie ako ho vidieť u seba, a tak ďalej.

Telesné ochorenia sú zástupná bolesť

Keď potláčam bolesť duševnú, presunie sa do tela. My psychológovia potom hovoríme, že klienti somatizujú. Je to ďalší únikový alebo obranný mechanizmus. Je ľahšie pred sebou a ostatnými povedať, že ma bolí brucho než povedať, že ma bolí život, že som nešťastná. A tak riešime žlčník, bolesti hlavy či rakovinu než by sme sa zaoberali duševnou príčinou, ktorá ochorenie v prvom rade spôsobila. Všetky ochorenia začínajú v hlave, hovorí aj známy psychosomatický lekár v Česku MUDr. Jan Hnízdil napríklad v článku „Způsobem jako dosud už dál žít nemůžeme„. Pobudnutie s akoukoľvek bolesťou však umožňuje rozmotať klbko záhad a odhaliť a následne vyliečiť i pôvod hlboko skrytej bolesti.

Ako na to? Odporúčam vydať sa na Cestu bolesti

Krok 1 – Uvedomím si bolesť – jedno či telesnú alebo duševnú

Krok 2 – Sústredím sa na bolesť – „vypnem“ myšlienky, lokalizujem bolesť v tele a sledujem jej cestu a mnohotvárnosť v čase cez zmyslové orgány, ideálne v teplom, tichom a bezpečnom prostredí, napríklad v posteli

Krok 3 – Užívam si bolesť a to čo prichádza – tak ako sa dá

Jedno z prvých uvedomení je, že bolesť nie je konštantná ale cestuje a mení svoju intenzitu i formu. Vnímaním pocitov v tele sa bolesť premieňa na ľahšie zvládnuteľné vnemy ako brnenie, štípanie, tlak, pálenie a iné. Pri dostatočnom odovzdaní sa alebo takzvanom spadnutí do či splynutí s bolesťou je bežné, že prichádzajú príjemné až blažené pocity. A tiež náhle vhľady do príčin bolesti prinášajú rozuzlenie problému a konečné vyliečenie, zahojenie.

Zo skúseností viem, že priebeh odporúčaného „trojboja“ je od bolesti k bolesti a človeka k človeku rôzny. Od extázy, hlbokej katarzie či vnútornej transformácie až po doslovné pretrpenie bolestivého stavu. Akýkoľvek je priebeh, skôr či neskôr no najneskôr na druhý, tretí deň, človek pocíti úľavu a posun smerom k novej, zdravšej, lepšej forme. Ako to budem vedieť? Pocítim to. Ten dobrý pocit je zreteľný a pocity vždy pravdivo informujú o tom, čo sa deje.

Aká je tvoja krížová cesta do raja?

Cesta bolesti ako brány do blaha, o ktorej som písala aj v 1. časti tohto blogu, je pekne znázornená v biblickom príbehu Ježišovej krížovej cesty. V prenesenom význame ide o to, aby si každý z nás vzal ten svoj „kríž“ na plecia, chvíľu ho niesol a nechal sa ukrižovať, aby sa dostal do „raja“. A tak sa mučiaci nástroj alebo cesta bolesti stáva prostredníkom do lepšieho, krajšieho, vyššieho stavu bytia.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů