Narcizmus alebo
toxické osoby v našich životoch

Mávaš niekedy pocit, že si sa zbláznila alebo že nie si v poriadku? Pochybuješ o sebe a mávaš pocity viny, hanby? A sú to naozaj tvoje pocity alebo si ich len prevzala od svojho partnera/rodiča/šéfa?

Keď cítiš, že je tvoje šťastie nedosiahnuteľné či vrtkavé napriek snahe pozitívne rozmýšľať a na sebe pracovať (skrze psychológov, liečitelov či iných terapeutov, semináre, self-help literatúru, rozvojové videá) a možno aj cítiš nejaký pokrok, ale napriek tomu to stále nie je ono, čítaj ďalej. Totiž, možno to nie je (iba) o tebe. Možno to je o osobe či osobách, s ktorými sa stretávaš, či s nimi žiješ, a ktoré ťa od nejakého času, kľudne aj od narodenia, (de)formujú. Možno máš vo svojom živote prítomnú toxickú osobu, ktorá ťa brzdí, ubližuje ti a čoraz viac a viac ťahá dole. Bráni tvojmu šťastiu dlhodobo zotrvať či vôbec nastať.

Kto je narcista?

Je to manipulátor, ktorý zámerne spôsobuje škodu druhým ľuďom bez toho, aby si to uvedomoval a pociťoval výčitky svedomia či zodpovednosť za svoje správanie. Narcistom môže byť tvoj rodič či iná významná blízka osoba, priateľ alebo dokonca kolegyňa v práci. Bez ohľadu na to, kto je narcistom, ich úloha je stále rovnaká - eliminovať tvoj sebaobraz a spochybniť tvoje vnímanie reality. Cieľom narcistu či narcistky (pohlavie nerobí rozdiely) je vyťažiť z teba čokoľvek, čo má hodnotu. Pozornosť, obdiv, moc, kontrolu, lásku, sex, peniaze, bývanie, prácu, spoločnosť a súcit s mizériou jeho či jej života.

Ak si šťastný, urobí alebo povie niečo, aby tvoje šťastie prekazila, pretože koniec koncov - ako sa opovažuješ cítiť niečo, čoho ona nie je schopná? Ak si úspešný, kritizuje ťa a spôsobí, že sa cítiš akoby všetko, čo robíš nebolo vôbec také výnimočné - pretože ako sa opovažuješ byť úspešný a mať obdivovateľov, keď ona je jediná, kto si zaslúži obdiv? Často skryto žiarli a nahlas obviňuje a kritizuje.

Chceš vedieť či si momentálne alebo
si v minulosti bol "pod vládou"
narcistickej osobnosti?

Urob si tento dotazník, ktorý zhŕňa hlavné znaky narcistického správania. Na každú otázku si odpovedz, či pre teba platí alebo nie.

 

  • Si potrestaný hnevom alebo tichom, keď upozorníš na jej zlé správanie? Hovoríš postupne menej a menej, menej a menej poukazuješ na jej narcistické (sebecké, povýšenecké, nevhodné či ubližujúce) správanie? Prijal si jej zlé správanie až do takej miery, že ho považuješ za "normálne"?
  • "To sa nestalo. To si vymýšľaš. Si sa zbláznil?" Prekrúca fakty a spochybňuje tvoj zdravý rozum? Začala si nedôverovať sama sebe a svojmu správnemu vnímaniu reality?
  • Ak ho obviníš z nevhodného správania, otočí to proti tebe? Začne obviňovať ON teba? Si zodpovedná za svoje chyby, za chyby narcistu a za všetko zlé, čo sa medzi vami stane? Nesieš všetko zlé na svojich pleciach?
  • Snažíš sa ju čím ďalej tým viac a viac potešiť, ale ona neustále zvyšuje svoje požiadavky? Je s tebou večne nespokojná? Máš pocit, že ona robí menej a menej a ty zo seba dávaš stále viac, ale aj tak to nikdy nie je dosť?
  • Si pomaly izolovaná od rodičov a priateľov? Jedinú realitu, ktorú poznáš a žiješ je tá s narcistom? Máš potrebu izolovať sa od všetkých, aby si ochránila váš vzťah?
  • Očakáva, že nebudeš mať čas na nikoho, ani nič iné na svete okrem nej? Nemáš čas (a právo) na seba a na svoje vlastné pocity, myšlienky, aktivity? Kontroluje ťa? Si potrestaný, keď urobíš niečo podľa seba? 
  • Ničí všetko, čo ťa robí šťastnou? Si z neho vyčerpaná a možno aj fyzicky chorá?
  • Pokúša sa ťa ovládať alebo druhých, manipuluje ako ťa vidia ostatní? Hrá rolu obete a označuje ťa za toxického? 

Ak si si na väčšinu z otázok odpovedal ÁNO, pravdepodobne máš vo svojom živote narcistického človeka. Pozri sa vo svojom okolí,  kto ním je a všímaj si, ako často sa takýmto toxickým spôsobom správa a aký dopad to má na tvoj život.

Čo to v nás spôsobuje?

Narcistické zneužívanie často náš radar nezachytí, pretože neočakávame, že zneužívanie môže byť aj také jemné, rafinované, neviditeľné, občas nenápadne vyvolané a mätúce striedaním vysoko pozitívnych zážitkov s negatívnymi. Obeť je ako žaba vo vlažnej vode, ktorá nevie, že pod hrncom horí oheň a voda v ňom sa zohreje až do bodu varu; rovnako ako nevedomá žaba sa uvarí na smrť skôr, ako stihne vyskočiť z vriacej vody - skutočné ja obete narcistického zneužívania pomaly zomiera, až jedného dňa sa obeť prebudí a ani nevie, kým je, aké sú jej radosti a ako sa mohla tak emocionálne zmeniť a rozbiť.

Emocionálny a psychický strach je iba jednou stranou mince, ktorú obeť narcistického zneužívania zažíva. Obeť narcistického zneužívania často podlieha aj ničeniu fyzického zdravia. Trpí celým radom fyzických symptómov (tzv. somatizuje), stráca schopnosť logického myslenia, zdravého úsudku, trpí problémami s pamäťou a je zaseknutá v emocionálnych stavoch, ako sú úzkosť, strach a panika, či dokonca depresia. Postupne stráca chuť žiť a vôľu k zmene, aj keď vie, že vzťah nie je dobrý.

Ešte problematickejšie je, ak si vyrástol v toxickej rodine a emocionálne (a častokrát aj fyzické či sexuálne) zneužívanie prichádzalo pravidelne a dlhodobo od jedného či oboch rodičov. Deti, ktoré vyrastú v narcistických rodinách často nevedia, kto naozaj sú (poruchy na úrovni identity), čo chcú, trpia pocitmi hanby a viny (zodpovednosť za to, čo sa doma dialo či deje berú na seba a stotožňujú sa s obranami, ktoré si vyvinuli, aby takéto toxické prostredie nejakým spôsobom prežili.) 

Dobrou správou je, že môžeš prekonať ničivé následky zneužívania na svojej duši a tele, môžeš sa uzdraviť, môžeš sa posunúť ďalej smerom k životu a cítiť sa nie chvíľkovo ale väčšinu času šťastný a spokojný, máť sa rád, mať sebavedomie, čo sú potrebné kľúče k dobrým, zdravým vzťahom - vyžaduje si to však úsilie, súcit a terapeutickú pomoc. Túto cestu liečenia sme si tu, v Novej psychológii, prešli viacerí na vlastnej koži. Keď s tebou tieto slová rezonujú, kontaktuj nás ohľadom individuálnej a komunitnej terapie či skupinových programov, ktoré sú šité na mieru práve obetiam narcistického zneužitia.

  Jedinečná príležitosť byť súčasťou programu na 
liečbu traumy a reguláciu nervovej sústavy

 

Registráciu do programu otvárame
LEN RAZ ROČNE!

Marci v médiách

Sleduj nás na Instagrame

@novapsychologia

Kontakt

+ 421 905 543 962
podpora@novapsychologia.sk