Užívaj si blaho (časť 1.)

Keď som sa prvý krát dostala do extázy, prišlo to z čistého neba a celkom ma to prekvapilo. Aj magická súhra okolností dňa. Po príchode z práce do hotelovej izby vo Viedni ma pokazený nový! počítač vyradil z dohodnutého webináru. 

Ani resuscitácia počítača na diaľku firemným IT guru nepomohla. Neverím, že to bola náhoda.

Extázu vieš dosiahnuť aj bez tabletky

Odvtedy mám pre všetkých dobrú správu. Náš mozog vie okrem nedostatku hormónov šťastia, stavu, ktorý poznáme ako „depresiu“ produkovať ich nadbytok. Pocitovo ide o blažený „high“ stav a je dosiahnuteľný úplne prirodzene, bez príjmu akýchkoľvek vonkajších látok. Moje zážitky z blaženého súdka sa odvtedy líšia od povznášajúceho pocitu cez výrazný pocit blaha (skutočne akoby na droge) až po silný zážitok extázy (neopísateľné). Najbližším vyjadrením vrcholného zážitku v onom hoteli by bolo niečo ako „celotelový orgazmus“. Samozrejme o niečo menšej intenzity, lebo byť päť hodín v orgazme nie je fyzicky možné. Asi. Môj prvý extatický zážitok však naozaj trval niekoľko hodín a pocit intenzívneho blaha sa rozlieval po celom tele, pričom jeho stred akoby po tele cestoval. Extáza, eufória, blaho, nádherný pocit slasti…

Ha, pomyslela som si, moje hľadanie po rokoch nekonštantne prítomnej duševnej bolesti rôzneho druhu a konštantného nezmierenia sa s ničím menej než životom, ktorý chutí blažene stáli za to! Nejaká vyššia moc mi poslala tento nečakaný darček. „Toto existuje?! To je čo???“ opakovala som si v duchu. Ešte dlhý čas potom tento bežnej skúsenosti sa vymykajúci zážitok vo mne silno rezonoval a má dokonca tendenciu sa tu a tam zopakovať. Z čista jasna. No celkovo žiť v blaženom stave slabšej intenzity bolo niečo, na čo som si paradoxne musela zvykať. Bol čas, kedy som si „ulietala do blaha“ každý deň a naučila sa privodiť si tento stav sama. Suma sumárum, šišinka v mozgu je mocný orgán a pri správnom nastavení a životnej praxi vás vie potešiť slastnými, príjemnými pocitmi. Zadarmo. Čisto bio, eko, organicky. Žeby dobrá správa pre všetkých?

Tá najlepšia správa pre všetkých

Tento blog však nebude návodom ako sa podomácky dostať „vysoko“. Doteraz tieto zážitky vnímam ako dar a alchýmia ich vzniku nie je priamočiara. Určite pomohlo, že som v tom čase už zo päť rokov meditovala (extáza ale nenastala pri meditácii) a bola asi druhý rok na nekonkrétnej duchovnej ceste (hodne promiskuitnej čo sa týka skúšania rôznych pohľadov na svet). Hľadala som neúnavne svoje šťastie a odpovede na otázky zmyslu života či riešenia problémov, ktoré mi klasická psychológia nezodpovedala a s ktorými mi nevedela pomôcť.

Tá najlepšia správa je, že som nakoniec našla, čo som hľadala. Hovorím to so značnou sebaistotou a dôkazmi plynúcimi z vlastnej skúsenosti. To, čo som našla, spôsobilo za dva roky posun, aký som neurobila za dvadsať rokov predtým (prvých pätnásť nerátam:) aj napriek úprimnej snahe (štúdium psychológie, psychoterapeutický výcvik, terapia u troch popredných psychológov a miliónu kníh a kurzov). Dnes som iný človek. Cítim to, akoby som prišla domov. „Marcela ty si sa zmenila“, je veta, ktorú už nejaký čas počúvam. „Ty žiariš“, je ďalšia. Spätná väzba od iných je fajn, ale najdôležitejší je môj vnútorný pocit a ten je neporovnateľný oproti pocitom zneužívaného dieťaťa, ktoré nechápe, neverí o čom tento svet je, keď to tak bolí a musí zatvrdnúť, aby prežilo. S takými pocitmi som začínala.

Dnes ma to baví na svete viac, ako ma to kedy predtým bavilo. Svet považujem za najkrajší, aký kedy bol a som s ním najviac zadobre (i keď vyhral Trump a v Sýrii neutícha vojna a moji rodičia sú rovnakí ako boli). Som spokojná, mám v živote jasno, viem čo chcem a robím to. Mám silu akú som nikdy nemala, v mojich vzťahoch nikdy predtým nebolo toľko lásky ako teraz ani toľko zdravia v mojom tele ako je dnes, a to telo už niekedy ani nepýta jesť. Vyzerá, že duševná potrava mu stačí. Nebudem klamať, nie stále sa cítim na jednotku, ktorú tu popisujem, vtedy chcem pochopiť, ako som sa odklonila, ale blbý stav neprehlbujem, oveľa rýchlejšie sa viem vrátiť k sebe, do blaha.

A tá zmena nekončí, cítim, že pokračuje..už len so zvedavosťou sledujem kam..

Tiež viem, že to, čím som si prešla a prechádzam, je tá najlepšia škola ako si evolúciu zmeny k lepšiemu, slobodnejšiemu a chutnejšiemu životu ohmatať vlastnými rukami a môcť podporiť iných. Čo zafungovalo u mňa, môže pomôcť i tebe. Preto píšem tento blog a robím terapiu. S nesmiernou radosťou a nesmiernou ľahkosťou. Prvý krát v živote mám prácu, za ktorú z hĺbky duše ďakujem, robila by som ju aj zadarmo.

Nešpecifický návod na tvoj špecificky jedinečný blažený život

Si tu, aby si bol šťastný, si tu, aby si bola šťastná. A zažívaš kontrast tohto sveta, aby si sa naučila umeniu žiť šťastný život. Pre zmenu k lepšiemu je dobré sa rozhodnúť, že sa chceš mať dobre a urobíš pre to všetko. Je to tvoje najbytostnejšie právo, s ktorým si sa narodil do tohto rozmanitého sveta. Si zvedavá, čo všetko tu ešte pre teba je, čo môžeš od života získať, zažiť, ako môžeš expandovať svoju skúsenosť. Ako žiť a tvoriť krajší, plnší, sladší život. Lebo v hĺbke srdca vieš, že si sa sem prišiel mať dobre, že vesmír je priateľský, len si možno ešte úplne nepochopila jeho pravidlá. A tvoj život je škola. Nie je to väzenie ani nútené práce ani niečo čudné, nepochopiteľné, neovládateľné, čo ťa tu bezmocného vypľulo a tráp sa, preži. Nie. Je to škola šťastia. Škola ako mať moc na vlastným šťastím v svojich rukách a to je to najviac, čo môžeš dostať. Uvedom si, že všetko, po čom v svojom živote túžiš sú iba prostriedky, od ktorých očakávaš, že ti prinesú šťastie. To, o čo ti naozaj ide, je mať v živote dobrý pocit.

C H C E Š   SI   U Ž Í V A Ť   Č O   N A J V I A C   B L A H A.

Ako?

V 2. časti ti ponúknem pár overených rád. Jedna, dva, tri, štyri….deväť, desať… schovatý, neschovatý idem!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů