Ayahuasca, silná prírodná medicína (môj príbeh)

Šlo pre mňa o najhlbší zážitok, ktorý ma zbavil strachu zo smrti. Po vypití čaju som sa v priebehu niekoľkých okamihov rozpadla na pohybujúce sa geometrické tvary, ktoré do seba zapadali ako kolieska v premyslenej mašinke. 

A drobili ma na stále menšie kúsky. A tomuto fascinujúcemu deju dominoval spoločný rytmus. Keď som sa mu poddala (nedalo sa inak), bola som v mžiku okamihu rozložená na čiastočky, ktoré si moju starú formu nepamätali.

Cítila som, ako moje telo a identita zaniká a to, čo ostáva je čisté vedomie. Naopak, keď účinok medicíny odchádzal a ja som sa začala vteľovať späť do „seba“, dotohto času a priestoru, nechcelo sa mi ani náhodou vrátiť. Oproti priestoru, kde som bola, sa mi do nášho sveta a ľudskej formy menom Marcela vôbec nechcelo…

Vďaka tejto nadpozemskej skúsenosti mám celkom jasné koordináty o mojej súčasnej pozícii v matrixe vesmíru. A nielen to. Mám zážitok Boha alebo toho, čo som pociťovala ako zážitok všetkého, čo je a poznanie, že môžem byť, bola som a budem hocikým a hocičím, čím chcem. Som, si, sme Boh, ktorý sa hrá na nekonečno spôsobov… a je vcelku jedno, na ktorej pozícii sa v nekončiacej slučke bytia práve nachádzam, nachádzaš, nachádzeme.

„Prichádzam z tmy a nesiem svetlo

otvorte svoje srdcia, riekol

ten plameň čo rozhorel mi hruď

povstaň, buď väčším, buď

príjemná bolesť lieči strach

byť všetkým, čím môžem

hneď a nielen raz…“

Ochutnala som, ako slastne chutí život, keď sa rozpomeniem, kto naozaj som…! 

Aj preto je pre mňa ayahuasca liečivá duchovná cesta rozpomínania sa. Cesta odhaľovania pravdy skrze závoj ilúzií o tom, kto som. Nie jediná na trhu, ale solídna. Je to najkratšia cesta k poznaniu, akú poznám. K poznaniu, ktoré ťa chytí za ruku a vynesie do perspektívy, z ktorej máš dobrý výhľad. Na to, čo sa deje v tvojom živote. Na to, čo sa deje na našej Zemi. Na to, kto si a o čom to tu vlastne celé je. Tento výhľad ti umožní vidieť hlbšiu, celistvejšiu pravdu, ak si na ňu pripravený. A tá pravda ťa pozitívne zmení. Pozorne sledujem, ako ayahuasca pomáha posunúť môj život i životy iných ďalej, vyliečiť choroby a nefunkčné životné vzorce. Transcendovať seba. Zlepšiť svoj život.

„Už nespadnem, alebo keď spadnem, už nezostanem bezmocne trčať v pasci poloprávd o sebe, o iných a o svete, vytrhnutých z kontextu zato so silou seba potvrdiť.“ Ku všetkému, čo zažívaš, existuje hlbšia, pravdivejšia, liečivá pravda, ktorá má silu spasiť.

Boží tanec foriem a vyslobodenie

Život je tanec foriem, zisťujem. A súčasne božia hra. Hra, ktorá Boha zjavne baví. Hrá sa sám so sebou, ako my, zažíva sám seba nielen, ale aj cez naše ľudské podoby. Som jeho jeden pohľad a ty si jeho iný pohľad. Sme božie pohľady, ktorých osudom (programom) je zabudnúť na to, kto sme, aby sme mohli expandovať hru na človeka a hľadať návrat ku zdroju skrze uvedomenie, kto naozaj sme. A kontrast prechodu z ilúzie oddelenosti, samoty a konečnosti späť do pravdy, svetla, lásky je najslastnejší pocit, aký som zažila. Toto uvedomenie prináša oslobodenie z okov utrpenia, ktoré ako ľudia v tomto časopriestore zažívame. Presne od tohto momentu viem, že utrpenie a bolesť sú katalyzátorom návratu…do blaha, do raja, ktoré je našou božou, prirodzenou podstatou. Uaaaaaa verte či neverte, je to tá najlepšia hra, aká existuje.

Môj príbeh

Môjmu príchodu do Spirit Vine centra v Brazílii predchádzal, asi ako u každého, s kým som sa tam stretla, rozmanitý životný príbeh, ktorý ma motivoval a doteraz motivuje hľadať za hranicami konvencie, modernej vedy a civilizácie. Teda úprimne, posledné tri zmienené (asi ako u každého západniara) sú mojou prvou a najdostupnejšou voľbou, ale keď neprinesú riešenie mojich problémov, neviem ako ty, ale ja idem ďalej. Nebojím sa nepoznaného, vedecky kompletne neprelustrovaného, skúšam cesty, ktoré mi život nejak sám prihrá a urobím si vlastný, empirický názor. Takto nejak som sa dostala k dokumentárnemu filmu, ktorý mapuje vedecký výskum zlúčeniny DMT (dimethyltryptamínu), prírodného hormónu, ktorý bežne produkuje telo ľudí, zvierat a rastlín. A takto nejak som sa dozvedela o ayahuasce, mocnej medicíne juhoamerických indiánov, ktorou si liečia telo i dušu tisíce rokov na rozdiel od stopäťdesiatich rokov našej západnej farmácie.

Vo všetkej úcte k západnej farmácii i sčasti naštrbenej, ktorú mám, odmietnuť medicínu, s ktorou sa ľudia v istej časti nášho sveta liečia tisíce rokov len preto, že sú z neznámej kultúry, mi prišlo nerozumné a navyše, všetko vo mne chcelo ísť. Chuť po dobrodružstve a viera v reálnu pomoc, keď štúdium psychológie ani tri psychoterapie u najsamlepších ma nedostali na moje pravé miesto, ba ani blízko, a po naštudovaní mnohých osobných výpovedí a videí (pozri Stinga), ma priviedli do prekrásneho prostredia kakaovníkovej džungle a oceánu a moderného liečebného centra, kombinácie, ktorá mi tak chutila, že sa tam túžim vrátiť.

Čo je ayahuasca?

Ide o odvar pripravovaný z jednej liany a ďalšej rastliny, ktorý po vypití prináša viachodinové vízie a výsostne osobné, spirituálne vhľady. Podáva sa najlepšie pri dodržaní špeciálnej diéty a formou skupinových ceremónií. Tradične sprevádza ceremóniu šaman alebo liečiteľ a zážitok umocňuje hudba a spev icaros – piesní rastlín. Ayahuascu vnímam podobne ako natívni ľudia z Amazónie, ako dar prírody, ktorý nám matička Zem dáva k dispozícii, aby sme v našom svete neboli takí stratení, ponechaní iba na seba, domnele chorí.

Liečivé účinky modifikovaného stavu vedomia

Počas niekoľkých ceremónií ktoré som absolvovala v Brazílii a neskôr v Európe som bola svedkom najrôznejších vízií, nových i opakujúcich sa, ktoré ma presvedčili o hlbokej inteligencii tejto zázračnej rastlinky, ktorá akoby vie, čo potrebujem počuť, vidieť, zažiť. Po každej ceremónii som cítila skutočný vnútorný posun, ktorý na rozdiel od iných seminárov vo mne TRVÁ. Aj nepríjemný trip bol pre mňa zakaždým ku prospechu, najmä keď som dostala šancu ho správne integrovať (v dobrých centrách ako to, ktoré som navštívila, je o to postarané). Počas jednej ceremónie som napríklad fyzicky cítila, ako mi „operovali“ srdce, následne sa moje vzťahy s ľuďmi prehĺbili. Počas inej som zažila takú slasť, až to bolelo a začala som byť vďačná za svoje ľudské problémy, od ktorých som celý život utekala. Pochopila som, že keď sa objaví „problém“ v mojom živote, mám dve cesty: a/budem trpieť b/budem si ho užívať. Nič medzi tým. Aj táto skúsenosť ma viedla k vytvoreniu vlastnej psychoterapeutickej metódy „Cesta bolesti“, s ktorou mám v praxi veľmi dobré výsledky.

Ayahuasca nie je jediný nástroj, ktorý mi pomáha na ceste návratu k sebe samej, ale patrí jej v mojom osobnom príbehu metaforicko-faktického znovuzrodenia významné miesto. Tiež si uvedomujem, že nie každý je pripravený a má guráž podstúpiť zmenený stav vedomia, a tak objavy z tohto súdka sprostredkovane pomáhajú i mojim klientom, robím lepšiu prácu psychológa a mám inšpirácií na roky dopredu.

Verím, že sme v dobe, keď sloboda, zrelosť a otvorenosť spoločnosti sú dostatočné k tomu, aby sme si dovolili vrátiť sa ku koreňom a našli dôveru k tomu, čo nám náš svet ponúka vo forme bolestí a zároveň spásonosných „náplastí“. A nielen uznáme, ale aj pre seba využijeme liečivý potenciál zmenených stavov vedomia. Hodnotné osobné výpovede mnohých obyčajných aj známych ľudí, výskumy v oblasti liečivých účinkov psychotropných látok odvážlivcov západnej medicíny a myslenia ako Leary, Leuner, Grof, McKenna, Maté, i prvé kliniky sú toho dôkazom.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů