O tom, ako trauma stále žije (aj v tebe)

Trauma sa skrýva za mnohými našimi telesnými, psychickými a vzťahovými problémami. Je tam, aj keď o nej nemusíš vedieť. Ovplyvňuje každý okamih života. To, čo (ne)robíš a ako sa (ne)cítiš. Čo (ne)vyžaruješ, aké vzťahy (ne)nadväzuješ a ako si (ne)schopná súznieť so životom. So sebou.

Doposiaľ som absolvovala 21-dňovú somatickú výzvu v Amerike ako aj týždenný pobyt v Nemecku. Oba programy boli nové a zamerané na liečbu traumy. Najväčšie zlepšenia cítim v tele. Môžem povedať, že „sa konečne cítim“. Akoby som postupne ožívala a to som ani netušila, ako veľmi som mŕtva🙈 Iba som sa cítila „nesvoja“ respektíve „necítila svoja“ v rozličných situáciách, v spoločnosti druhých, s tendenciou sa buď na niekoho viazať alebo izolovať, utopiť v práci a povinnostiach. Dominovať alebo podriaďovať sa. A takmer nikdy nemajúc dosť času na seba. 

Dnes bolesť z detstva, ktorú som napriek 20-ročnej práci na sebe = desať rokov psychoterapie s 3 rôznymi psychológmi, self-help, duchovno, liečitelia a iní motivační učitelia, semináre, doplnky výživy a tak ďalej a tak ďalej… stále držala v sebe odchádza a moja nervová sústava sa uvoľňuje. Zo zovretia sympatika. 

Moja práca je nielen pomocou druhým, ale aj odrazom môjho života a problémov, s ktorými som sa počas neho stretla. Svojim nekončiacim vzdelávaním a praxou zbieram časti puzzle, ktoré do seba postupne zapadajú. Preto chcem priniesť tieto nové vhľady aj medzi svojich klientov a všetkých, ktorých zaujíma práca na sebe alebo potrebujú pomoc a podporu.

Trauma bola vždy predstavovaná ako extrémna situácia, ktorá sa ti stala. Smrť blízkeho, sexuálne zneužitie či psychické týranie zo strany rodiča. Preto ak sme niečo extrémne nezažili, necítime sa možno tak úplne „hodní“ považovať sa za obeť traumy. Vo nútri sme však mnohí z nás súčasťou tejto bolestivej skúsenosti, ktorá ovpyvňuje to, či sa cítiš v bezpečí, či konáš bez strachu a či si naplno slobodný.

Traumatické mohlo byť, aj ak si niečoho mal príliš veľa, príliš málo alebo niečoho dôležitého sa ti vôbec nedostalo.
…dostala si málo chutného rodičovstva, málo lásky, málo pochopenia, objatia…
…a veľa kritiky (či naopak rozmaznávania;) alebo priveľké očakávania rodičov…

Možno sa cítiš, že s tebou niečo nie je v poriadku, možno si uzavretá voči okoliu a nedokážeš nadväzovať vzťahy a možno sa snažíš neustále odvádzať svoju pozornosť na nepodstatné veci. Toto všetko môže koreniť v traume.

Sama som obeťou traumy, veľmi dobre poznám aké to je…

Ako potom pracuje traumou ovplyvnený nervový systém? Vytvára si zábrany, obrany a spôsoby fungovania, ktoré si vyvinul na zvládanie minulých okolností (detstva či iných zaťažkávajúcich období) a pokiaľ ho nepreprogramujeme na súčasnosť, pokračuje v nich aj v dospelosti. Aj keď ich už nepotrebuje.
A svojim „naladením na minulosť“ znova a znova nechtiac vytvára podobné náročné a poškodzujúce životné okolnosti. Vzťahy. Situácie. 

TVOJU NERVOVÚ SÚSTAVU UPDATUJEŠ NA SÚČASNOSŤ AJ POMOCOU NAŠICH SOMATICKÝCH CVIČENÍ

Ak ťa zaujíma téma traumy a chceš si vypočuť, čo o nej viem ja, máš možnosť sa zúčastniť TRAUMA KONFERENCIE 1.0 2022, ktorú pripravujeme spolu s tímom Novej psychológie.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely vyriešenia vášho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů